אוריאל ברגיא

אוריאל ברגיא

כ"א כסלו תרפ"א-ז' אלול תשע"ג
13/08/2013 - 02/12/1920

נולד בעיר קלוז' בטרנסילבניה בסוף שנת 1920 (2.12.1920) בשם תיאודור וויאנו. תיאודור – על שם בנימין זאב תיאודור הרצל.
כילד הייה חולני במיוחד ובהוראת הרופא לא הלכת לכיתה א'. כבר בגיל חמש ידע קרוא וכתוב ולמד את החומר של כיתה א' מהספרים והמחברות של אחיו הגדול ארמנד.
בכיתה י"ב היה עסוק רובו ככולו בפעילות בתנועה. עקב כך הפסיק את לימודיו הסדירים. למרות זאת הצליח להוציא תעודת בגרות בציונים גבוהים, דבר שאפשר לו להוציא תעודת סטודנט באוניברסיטה העברית בירושלים ועקב כך לקבל אשרת עליה לארץ מידי הבריטים.
בגיל עשר הצטרף לתנועת השומר ובגיל 15 עבר לתנועת השומר הצעיר עם הפיצול בתנועה. במסגרת התנועה יצאה להכשרות שנועדו ללמד את חברי הגרעין חיים שיתופיים. יצא לשליחות הדרכה בטרגומורש ולאחר מכן באלביולה למשך מספר חודשים  ואז חזר לקלוז' לשמש כמזכיר התנועה ביחד עם חברת תנועה בשם חווה שנדור, שלימים הפכה להיות אשתו.

ב 1940, עם הודעת הנאצים על סיפוח חלקים מטרנסילבניה להונגריה, התקבלה החלטה בתנועה שכל מי שיכול יעלה לארץ. 
ביחד עם קבוצת חברים שנקראה קיבוץ ארץ ישראלי ו' עשה את דרכו באוניה לחיפה דרך פורט סעיד. ובספטמבר 1940 הגיע לנמל לחיפה. 
בכפר מסריק אימץ את השם אוריאל במקום תאודור, מפני שבסידור העבודה לא הסכימו לרשום חברים ללא שם עברי.

עד מאי 1941 עבד בכפר מסריק ואז הפך הגרעין בו היה חבר לגרעין קיבוצי עצמאי בדרכו להגשמה בקיבוץ חדש שיוקם בארץ. יחד עם כל הגרעין עבר לכפר ברנדיס שליד חדרה, שם התחיל הגרעין לפתח חיי קיבוץ עצמאיים. יותר מאוחר עבר הגרעין להדר שליד מגדיאל, שם התוודע למצב של חוסר עבודה וחבריו נאלצו לחפש עבודה יומית באמצעות לשכת העבודה.
במרץ 1942 עבר הגרעין לנחלת יהודה שליד ראשון לציון. באזור הזה התפתחה תעשיה, הייתה יותר עבודה והיה אפשרות לעזור במאמץ המלחמתי.
בשנים 44-45 ריכז אוריאל את ענף המספוא בקיבוץ ו'
ב- 1944 התחתן עם חווה בחתונה 'המונית' של הגרעין, ביחד עם ששה זוגות נוספים. מאוחר יותר באותה שנה נולדה טליה הבת הבכורה.

בסתיו 1946 החליטו אוריאל וחווה לעבור לקיבוץ דליה. בדליה התקבל לעבודה בפלחה ובעונות שלא הייתה עבודה בפלחה שימש כנהג הובלות.
ב 48 התגייס להגנה ביחד עם עוד חברים מהקיבוץ. במסגרת המלחמה השתתפת בכיבוש משטרת מגידו ובקרב על ג'נין.
לאחר הקמת המדינה, ב 1954, עם הפילוג במפ"ם גויס אוריאל למפלגה כדי לעזור במאמצי השיקום של המפלגה ושמירת הקשר עם חברי המפלגה. ב- 1956 'סופח' ע"י שמעון אבידן למחלקת הבטחון של המפלגה. במסגרת תפקידו החדש נסע אוריאל בין הקיבוצים להסביר את עמדת המפלגה בנושאי הבטחון הנוגעים לאותם זמנים.

ב 1958 התחיל לימודים באוניברסיטת תל אביב ששכנה אז באבו כביר. הלימודים לא נמשכו זמן רב ולמעשה השלימם אוריאל רק 4 שנים לאחר מכן, כשיצא ללימודי הוראה באורנים שם למד את הוראת המדעים, או ריאליסטיקה, כפי שקראו לזה באותם הימים.
מ-1964 ועד 1967 שימש כמורה ומחנך במוסד החינוכי הרי אפרים. לימד בכיתות ז' ו-ח'.
בשנת 1967 שימש אוריאל כאקונום של הקיבוץ למשך שלוש שנים ואז עבר לעבוד בארד
מ 1970 ועד לשנת 2003 עבד בארד במסירות רבה, בתפקידים שונים ועם הפסקה בת שלוש שנים בהם שימשת כמזכיר קיבוץ בזמן מלחמת יום הכיפורים
ב 2003 בגיל 83, פרש מעבודתו במפעל ומאז הקדיש את מירב זמנו למשפחה, לטיולים ולעיסוקי פנאי.

יהי זכרו ברוך.