פירה שרף

פירה שרף (גובניצקי)

י"ג אב תרע"ד - ז' סיון תשס"ד
27/05/2004 - 05/08/1914

פירה נולדה בעיירה בלץ ברומניה (כיום שייכת למולדבה) ולה 3 אחים ו-2 אחיות. אביה, לוי גובניצקי, עסק בדייג ובמסחר בדגים והמצב הכלכלי בבית היה טוב. היא למדה בגימנסיה רומנית אבל סיימה לימודיה לאחר 3 שנות לימוד, כפי שהיה נהוג אז לגבי השכלת בנות. בגיל 12 התחילה ללכת לפעולות ב"השומר הצעיר" וכשמלאו לה 16 עזבה את בית הוריה והצטרפה כמדריכה בהכשרה של "החלוץ" שעסקו בהכנת הצעירים לקראת עלייתם ארצה. בנוסף לפעילותה זו, הייתה פעילה מאד ב"השומר הצעיר"  ושם הכירה את יעקב. בשנת 1935 הם עלו ביחד עם קבוצת "במעלה" וחיו שנים אחדות במושבה מגדיאל, עסקו בעבודות מזדמנות אצל איכרי המושבה וחיכו לאישור עליה על הקרקע. במגדיאל הכירה פירה משפחת איכרים שגידלו דבורים, התחילה לעבוד אצלם ובעזרתם למדה את מקצוע גידול דבורים לדבש ולאחר זמן מה הקימה בפרדסי המושבה, מכוורת של הקיבוץ אשר הניבה דבש. 
כאשר עלו חברי הקבוצה להתיישבות ברמת מנשה, המשיכה פירה לפתח את המכוורת, קשרה קשרים עם מגדלי דבורים בארץ, למדה את המקצוע ונחשבה  כאחת מבעלות המקצוע הטובות ביותר בארץ. המכוורת גדלה והפכה לענף חשוב בין ענפי החקלאות בדליה. פירה מילאה גם תפקיד פעיל בארגון מגדלי הדבורים.

פירה ויעקב התחתנו והקימו משפחה ולהם 3 ילדים: הבכורה – מאירה, נולדה במגדיאל, בין הילדים הראשונים בקיבוץ. אחריה נולדו צבי ועידו.

לאחר שנים רבות של עבודה במכוורת, הצטרפה פירה למפעל "ארד" והקימה את המחלקה לציפוי אמייל והדפסת לוחות הספרה למודדי המים. הידע הרב שצברה בעבודות אמייל הוביל אותה לפיתוח תחביב – יצירת עבודות נוי מאמייל צבעוני: כלים יפיפיים, תמונות ותכשיטים שזכו להצלחה ונמכרו בחנויות של "משכית" ברחבי הארץ.
יעקב מילא במשך שנים רבות תפקידים ציבוריים בתחומי המשק, התעשייה והחברה, תפקידים אשר דרשו עבודה מחוץ לקיבוץ ואף נסיעות לחו"ל 
והיעדרויות רבות ופירה נשארה הרבה לבד עם הילדים ולמרות הקושי הרב שהיה כרוך בכך, לא התלוננה ואף תמכה בשליחותו הציבורית .

במשך השנים הקימו הילדים משפחות, המשפחה התרחבה ונולדו 9 נכדים אהובים.

מותו הפתאומי של יעקב הותיר את פירה לבד והיא התקשתה להשלים עם הבדידות. כאשר כבר לא יכלה להיות עצמאית בביתה, היא עברה לסביון, שם זכתה לטיפול מסור ואוהב של כל הצוות. ראשה היה צלול ואילו גופה החל לבגוד בה.
נפטרה בשנתה והיא כבת 90 במותה.
פירה ניחנה ביושר אישי, צניעות, חריצות והתמדה ותבונת כפיים. אהבה את הקיבוץ והאמינה בדרכו. המשפחה הייתה בראש מעייניה והבית תמיד מטופח ולידו גינה פורחת.

 

יהי זכרה ברוך.