שלמה מאיר

שלמה מאיר

ט' אייר תרע"ד - כ"א תמוז תשל"ט
16/07/1979 - 05/05/1914

שלמה מאיר נולד בהמבורג, גרמניה. עלה לארץ ב-1935. חבר קיבוץ דליה מהיווסדו.
שלמה שילב את עבודת היצירה עם עבודת כפיים. אחר עלייתו לארץ עבד בפרדס ובענף הצאן. במשך שנים רבות היה מורה לאומנות במוסד החינוכי הרי אפריים. בשנותיו האחרונות עבד בבית חרושת "זוהר".
בתחילת דרכו האומנותית בארץ, למד אצל האומנים מרסל ינקו. פרלי פלציג, דב פייגין וצבי מאירוביץ. עשה תערוכות יחיד והשתתף בתערוכות קבוצתיות בלונדון, ציריך, שטוקהולם וכן בארה"ב ובפנמה ובמקומות רבים בישראל.
זכה בפרסים שונים, ביניהם פרס עיריית חיפה, על שם שטרוק ופרס המועצה האזורית מגידו.
יצירותיו בציור ובפיסול מוצגות בדרך קבע בישראל ובארצות אחרות, במוזיאונים, במקומות ציבור ובאוספים פרטיים. עיצב את האנדרטה לחללי מלחמות ישראל ביד לבנים במועצה האזורית מגידו, ופיסל את פסל המנורה בכיכר הבדווים בבאר-שבע.
בדליה עיטר קירות ובנייני ציבור בפסיפס. בתבליטי בטון ובמתכת. פסלי אבן מעשי ידיו פזורים ברחבי הקיבוץ, ומאות ציוריו מקשטים את חדרי החברים.
בראשית דרכו האומנותית צייר שלמה רישומים בפחם ובעיפרון ויצר תחריטי לינוליאום. בתקופה זו היה סיגנונו ריאליסטי והוא תיאר נוף, אנשים בעבודה, בעלי חיים, וצייר דיוקני חברים.
שלמה עבר מן הציור הריאליסטי לחצי מופשט, ולמופשט, והשתמש בטכניקות חדישות ובחומרים מגוונים.
סיורי הלימודים שערך באירופה ובאפריקה תרמו להרחבת אופקיו ולגיבוש יצירתו. ביצירותיו בא לידי ביטוי המאבק עם החומר ועם הרעיון.
מתחת ידיו יצאו ציורי שמן, פיסלי קרמיקה, טרקוטה וגילופי עץ. יבולו האומנותי מסתכם בלמעלה מ-600 תמונות שמן ועשרות פסלים.
שלמה, במשך כל שנות חייו בקיבוץ דליה תרם תרומה בל תימחה לתרבות ולחג. עיטוריו קישטו את עלון הקיבוץ מראשיתו. הוא עיצב את הקישוטים לחגים, צייר את התפאורות להצגות ויצר בובות-אופי לתיאטרון הבובות.
שלמה היה ברוך כשרונות, ובמגע אצבעותיו יצר יופי.