שרה מאיר

שרה מאיר

14/3/2016 - 7/11/1913

שרה, הייתה דמות ששייכת לדור הנפילים החלוצים שבנו את הארץ, הקיבוץ והמשפחה, נפילים במובן של מעוררת השראה. עוגן יציב לבנים ונערצת על הנכדים וכל מי שהכיר אותה יותר מקרוב.

 

היא הייתה שייכת לדור של צעירים וצעירות שבעמל ותבונת כפיים הקים את המדינה, את ביתם וסביבתם - דור המייסדים.

שרה באה מבית כפרי בצפון רומניה, בסטרוז'ינייץ שבבוקובינה שהייתה חבל גרמני. למדה בבית ספר ששילב עמים שונים, עם הגרמנית כשפה המשותפת.

קראה ולמדה על ארץ-ישראל והצטרפה לגרעין בני הנוער של קני התנועה, שהציעה אלטרנטיבה אישית ולאומית לחברת נעורים תוססת בגולה.

היתה בהכשרה ועלתה לארץ בזמן, בשנות העשרים לחייה. תקופה של אידיאליזם, אשר נותב תמיד לכיוון החיובי והיה מלווה אצלה בפעילות למען האחר ונכונות לתרום ולהתנדב כדרך חיים, תכונה שליוותה אותה כל חייה.

 

עלתה לארץ ב-1934, הצטרפה לגרעין "במעלה" שבמגדיאל, גרעין שאוחד עם הגרעין היקי מכרכור להקמת קיבוץ דליה ב-1939. שם נוצר המפגש עם שלמה  והקמת המשפחה בקיבוץ דליה.

 

שרה חלפה על פני מספר תקופות דור שעברו על העולם, המדינה, הקיבוץ והמשפחה, כאשר, תמיד ידעה להתעדכן ולהשתלב ברוח שינויי הזמן. הבית בדליה היה מוקד למפגשים המשפחתיים של הקרובים והמכרים שהיו למשפחה בכל רחבי הארץ והעולם עוד משנות ה-50. שרה ידעה להפכו בתנאים הצנועים של שנים אלה, למוקד עליה לרגל.

 

הייתה מטפלת הילדים מהראשונות בדליה וליוותה כמטפלת יחידה קבוצות ילדים לאורך שנים רבות. רבים מהבוגרים שהתחנכו אצלה בילדותם שומרים לה אמונים מתקופה זו.

 

בהמשך, עבדה במפעל "ארד דליה".

יכולתה לשמור על כושר עבודה גם אחרי גיל 90, הייתה נר לרגליה ושימרה את יכולתה להיות מקושרת ונחוצה, ללא קשר לגיל ולתמורות שחלו בנושא הפרישה מהעבודה והשינויים בקיבוץ.

בצד עבודתה עסקה, כל השנים, בידיעת הארץ ובארכיאולוגיה באופן פיזי ולימודי, בקריאת ספרים ועבודה בספרייה ובחוגים.

לאחר שהתאלמנה, שמרה על חיוניותה ועצמאותה, לאורך כל השנים. תמיד הייתה מרכז המשפחה, הילדים, הנכדים והנינים, וביתה היה פתוח לאורחים וחברים.

עם הנכדים והנינים הייתה לה תמיד שפה משותפת, והיא היוותה מוקד לביקוריהם ולהערצתם.

יכולתה לשמור על עצמאותה וצלילותה, הומור מקורי ועצמי, טיפוח הבית עם נוי וצמחייה, נדיבות ושולחן מלא כל טוב לכל ביקור מזדמן, עזרה לזולת. יכולתה לתפקד בכל גיל ובכל מצב – תיזכר, ותשמש לנו השראה לתמיד.

 

דברים שכתבו אלי וסימה

 

דברים שכתבה שרון מאיר

 

דברים שכתבה עטרה