דינה ושיץ

דינה ושיץ

27/7/2012 - 15/11/1913

דברים ליד הקבר – עודד ושיץ

לדינה – אמא שלום

לא היו לך חיים קלים, אבל היו לך חיים מלאי עניין וחוויות. גדלת בברלין של שנות העשרים ותחילת שנות ה30 במשפחה ציונית אמידה, באווירת התרבות והאומנות שברלין הציעה בתקופה זו. היית חלק ממשפחת שולם, משפחה של אנשי רוח שהידוע בהם היה בן דודך פרופ' גרשום שולם (שלום) – חלוץ מדעי הקבלה. אהבת מוזיקה, תאטרון ואופרה שהיו חלק מחייך וניסית להעביר אהבה זו גם לנו, לילדיך ולשאר ילדי הקיבוץ.

לאחר עלייתך לארץ הצטרפת ל"במפנה" והיית בין מקימי קיבוץ דליה. המעבר לקיבוץ, שנבע מהחינוך הציוני בבית, לא היה קל עבורך. לא השתלבת באווירת ה"אנחנו" וניסית לשמור על האינדיבידואליות שלך. הקמת משפחה עם זפל שהיה אינטלקטואל ונונקונפורמיסט בעצמו, כנצר למשפחת בובר. אולם חיי המשפחה לא עלו יפה והמשפחה התפרקה כעבור שנים בודדות.

השתלבת בקיבוץ כאחות במרפאה, כך שאני יכולתי לקבל את הזריקות במחט הכי דקה. השתתפת כחובשת בקרבות מלחמת העצמאות באזור והיית גאה על אות ההגנה שקיבלת. לאחר מספר שנים יצאת ללמוד פיזיותרפיה. לאחר גמר הלימודים התחלת לעבוד במקצועך בעכו, לשם נסעת כל יום על ווספה לעבודה ובחזרה. לאחר מכן עברת לבית החולים בעפולה, שם ביססת לך מקום מרכזי כפיזיותרפיסטית. אהבת את המקצוע והצלחת בו. הרבה מטופלים שעזרת להם זוכרים אותך לטובה על שבידע, בעקשנות ובהתמדה העמדת אותם על רגליהם. בין היתר, הצייר ראובן רובין שאף נתן לך אחת מתמונותיו כתודה על טיפולך. המשכת לעבוד שם עד צאתך לפנסיה.

לאחר הרבה שנים של מאבק ומתח בתוך הקיבוץ עזבת את הקיבוץ. העזיבה הייתה לך לטובה. מצאת לך מקום טוב ובן זוג לחיים והצלחת להסתדר ולהתבסס למרות הגיל המבוגר יחסית, בו התחלת כמעט מאפס.

לאחר פטירתו של בן זוגך, הארכיטקט וולטר פולק, עברת לבית האבות משען בחיפה. שם המשכת בפעילות תרבותית נמרצת, חזרת לנגן על פסנתר, טיילת הרבה והשתתפת בהרצאות ואירועים תרבותיים. המשכת לנהוג עד גיל מבוגר, במהירויות שלא היו מביישות נהגים צעירים בהרבה. היה חשוב לך לשמור על הקשר עם הנכדים, ביקרת אותם והזמנת לבילויים משותפים לעיתים קרובות.

היו לך חיים ארוכים ומלאי עניין. הגעת קרוב לגיל 99. גם כשהתקשורת שלך עם הסביבה הלכה וירדה, נראה היה שעדיין לא החלטת שהגיע זמנך והמשכת להיאבק ולהמשיך את חייך.

נזכור אותך לתמיד - עצמאית, בעלת כוח רצון, מקצוענית, אינטליגנטית, צמאה לידע ולתרבות ומחפשת עניין בכל מעשייך.

יהי זכרך ברוך.