יהודה גוטמן

יהודה גוטמן

15/5/1997 - 22/8/1913

יהודה אבא יקר שלי

זהו, הכל כבר נגמר.

עכשיו יהיו לך כל הרוגע והשקט שבעולם.

השלווה הנצחית, עונות השנה המתחלפות, ריח של יער, אורנים, פטריות ורקפות, וציוץ הציפורים שהן תמיד כאן. ועכשיו גם אתה, אבא.

 

יהודה, מעולם לא קראתי לך "אבא". אתם החלוצים, שהקמתם את הקיבוץ, רציתם שנקרא לכם בשמותיכם "חוה" ו"יודה". וכך היה עד שלשום בערב, כשראיתי אותך בפעם האחרונה. עיניים מביטות לאן שהוא והידיים נחות בשקט.

ידיים כל כך חרוצות היו לך. הן ידעו לעשות המון: את המיטה והעגלה לבובות שלי, ואוטו משא לאבנר ואמציה, והמאפייה, מקום עם קצב מיוחד וניחוח של לחם בתנור.

 

אהבתי לבוא אליך ולראות את המלוש מערבב את הבצק, ואחר כך בתנועות זריזות מניח את הכיכרות הרכים על קרשים אורכים, שיתפחו, ולבסוף בתנועות זריזות במיוחד, מכניס את הלחם לתנור.

 

מלאכת ההוצאה דורשת גם היא מיומנות רבה ואז המאפייה מתמלאת בריח של לחם אפוי, טרי וטעים. בשבילנו הפיתות היו העיקר. אלו היו פיתות גדולות במיוחד שעליהן מרחנו מרגרינה ופיזרנו מלח והן היו חמות מאד. בקושי יכולנו לאחוז בהן. לימים כשהמאפייה לא שימשה יותר את הקיבוץ, אתה אבא ממשיך את מלאכת האפייה בשבת. לארוחה המשפחתית אתה מכין לחמניות קטנות מגולגלות בשומשום. מי לא טעם מהן? מי שלא – הפסיד.

 

והקייטנות בטנטורה. תמיד יצאת איתנו, לשמור עלינו בים וללמד אותנו לשחות. הים היה אהבת חייך. כשהייתי קטנה היית לוקח אותי לים בתל אביב שאתרגל לגלים ולמים המלוחים ואחר כך היינו שטים על הירקון ל"שבע התחנות".

 

יום לפני שחלית, נסעת בפעם האחרונה לים עם הוותיקים. אנו נשארנו עם הזיכרונות בלבד.

אבא, חיית עם הרבה אהבה בלב. כולנו אהבנו אותך. ילדים, צעירים וותיקים ואתה אהבת אותם, ובמיוחד את הנכדים. גם כשכאביך הציקו כל כך, שאלת ורצית לדעת איפה הם ומה הם עושים. כזה סבא היית, אוהב.

 

כשחוה, אמא שלנו, חלתה, היית לצידה יום ולילה. טיפלת וסעדת אותה, נסעת איתה לטיפולים ואף פעם לא ביקשת עזרה. בשקט ובמסירות אין קץ, עד שסגרה את עיניה לעד. אך לפני שנדם ליבה, ביקשה ממני אמא, שאשמור עליך יהודה, שאשמור חזק, ואני כנראה לא מספיק שמרתי, כי תראה מה קרה בסוף. לפעמים לא מצליחים, אבל ניסיתי. באמת שניסיתי.

 

ועכשיו הכל נגמר – רק שקט ושלווה.

שכב בשקט ובמנוחה באדמה שכה אהבת.

מנשקת את עיניך הטובות.

 

 

מיכל שטיין